Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık

Sinerji Kız Koleji’nde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik hizmetleri, öğrencilerimizin hem akademik başarılarını desteklemek hem de sosyal ve duygusal gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla iki temel alanda; Akademik Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Süreci olarak ele alınmaktadır. 

Sinerji 1

Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık Hizmetleri

Akademik Rehberlik, öğrencilerimizin LGS ve YKS gibi önemli sınavlara hazırlıklarını kapsayarak, onların akademik planlama ve hedef belirleme süreçlerinde yanında olmayı amaçlar. Bu kapsamda her öğrenciye, akademik gelişimlerini takip edecek ve psikolojik destek sağlayacak bir rehber öğretmen atanır. 

Psikolojik Danışmanlık, öğrencilerimizin kişisel ve kişilik gelişimlerini desteklemek için birebir görüşmeler, ilgi envanterleri, yetenek ve dikkat testleri ile öğrencilerimizin bireysel ihtiyaçlarını belirleyip, uygun yönlendirmeler yapmayı içerir.

Öğrencilerimizin her biriyle düzenli olarak gerçekleştirilen birebir görüşmeler, onların akademik ve kişisel hedeflerini belirlemelerine yardımcı olur.

Öğrencilerimizin yetenekleri ve ilgi alanları doğrultusunda en uygun akademik ve kariyer yollarını belirlemelerine olanak tanır.

Dikkat eksikliği gibi olası sorunları tespit ederek, gerekli müdahalelerin yapılmasını sağlar.

Öğrencilerimize etkili ders çalışma yöntemleri ve not alma teknikleri öğretilir.

Öğrencilerle birlikte haftalık ders çalışma planları hazırlanarak, bu planların uygulanması takip edilir.